Pressemelding fra Oslo kammermusikkfestival 22.juni

Tellefsen friskmeldt – og i full gang med prøver til Oslo Kammermusikkfestival

Arve Tellefsen (75) er tilbake for fullt med spilleprøver etter at han i vinter brakk armen og hadde sin lengste pause fra fiolinen noensinne.

Det var i mars i år at Tellefsen falt i en trapp og pådro seg brudd i venstrehånden – og ble gipset til over albuen. Fire uker gikk uten at han fikk røre fiolinen.

Det var noen lange uker uten spilling i vinter og nå er det svært godt å være tilbake igjen. Nå ser jeg bare frem mot festivalen i august, sier Arve Tellefsen, og referer

til Oslo Kammermusikkfestival, hvor han ikke bare blir å se på scenen -  men også er kunstnerisk leder.

Torsdag startet prøvene til festivalen, som i år finner sted fra den 10. til 18. august. Med på prøvene var Audun Sandvik, Eivind Holtsmark Ringstad og Erik Niord Larsen. Holtsmark Ringstad (17) vant nylig den prestisjetunge europeiske solistkonkurransen Eurovision Young Musicians.

For mer informasjon eller høyoppløselige bilder kontakt Kulturmeglerne ved Mona Bristølmona.bristol@kulturmeglerne.no eller tlf 90204958. For intervju med Tellefsen eller andre medvirkende kontakt daglig leder for Oslo Kammermusikkfestival Kristin C Slørdahl post@oslokammermusikkfestival eller tlf 92240675.

 

Kontrastfylt festival


Musikere og publikum kan glede seg til varierte musikkopplevelser i hovedstaden under Oslo Kammermusikkfestival. I løpet av festivalens ni dager kan publikum, i tillegg til overnevnte, også oppleve artister som Ole Edvard Antonsen, Truls Mørk, Jakob Koranyi, Vilde Frang, Håvard Gimse, Kåre Conradi og Bjørn og Knut Erik Sundquist.

- Årets festival har vi kalt «Kontraster», ikke bare fordi vi har satt Bartoks verk Kontraster på programmet til åpningskonserten, men fordi begrepet beskriver mye av det Oslo kammermusikkfestival ønsker å formidle, sier Tellefsen.

- Kontraster er et begrep som går igjen i festivalen. Her presenteres ny og gammel musikk. Noen konserter spilles i små rom, andre i store saler, med solister og større ensembler. Her spiller etablerte artister med unge, ikke-etablerte artister, sier han.

For hele programmet, se: www.oslokammermusikkfestival.no

Om Oslo Kammermusikkfestival 2012:

I alt skal det spilles 24 konserter. Fra Bachs solosuiter for cello fremført av to av verdens fremste cellister, Frans Helmerson og Truls Mørk -  til Schuberts messe i G-dur med Det Norske Solistkor og Trondheimssolistene.

Publikum kan også oppleve et klassisk kammermusikkrepertoar fremført at Michelangelokvartetten, Trio con Brio Copenhagen, og musikere som Vilde Frang, Yuval Gotlibovich og Jakob Koranyi til andre klanger fra samtidsensemblet Asamisimasa, David Orlowsky Trio og gruppen «Music for a While».

Fakta:

Oslo kammermusikkfestival ble startet i 1989 og var den første kammermusikkfestivalen som ble etablert i Norge.

Arve Tellefsen er initiativtaker og kunstnerisk ansvarlig for festivalen.

Festivalen har som mål å presentere musikk med spenn fra middelalderen til vår egen tid. Målet er også å tilby publikum musikk av topp kvalitet og være en attraktiv møteplass for noen av verdens mest fremste klassiske musikere.

Rekruttering til norsk kammermusikk er også viktig for Oslo Kammermusikk Festival, og det legges derfor stor vekt på å få med barn og ungdom -  både som utøvere og publikum.

Foto: Laila Meyrick/Velour.no

Add a Facebook Comment

Kommentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,015 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

HTML tags are not allowed.

Anti-Spam Quiz: